Podatek od przerzuconych dochodów a rozliczenia w zakładach podatkowych
Regulacje dotyczące podatku od przerzuconych dochodów bierze się pod uwagę także w odniesieniu do działalności prowadzonej w Polsce poprzez zagraniczny zakład i do wewnętrznych transakcji pomiędzy podatnikiem a jego zagranicznym zakładem.
Podatek od przerzuconych dochodów to stosunkowo nowy podatek, który obowiązuje od 2022 r. Regulacje te spotkały się jednak ze sporym niezrozumieniem i szybko zauważono wiele nieprawidłowości, które wymagały doprecyzowania. Między innymi z tego powodu w 2023 r. przepisy te przeszły gruntowną zmianę.
Celem wprowadzenia tych regulacji jest przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania poprzez transfer dochodów do jurysdykcji podatkowych o niskiej stawce opodatkowania.
Podatek od przerzuconych dochodów dotyczy nie tylko podatników CIT mających nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce, lecz także podatników prowadzących działalność w Polsce poprzez zagraniczny zakład. Co więcej, regulacje te należy brać pod uwagę także w odniesieniu do wewnętrznych transakcji pomiędzy podatnikiem a jego zagranicznym zakładem.
Czym są przerzucone dochody
Zgodnie z art. 24aa ust. 2 ustawy o CIT za przerzucone dochody uznaje się zaliczone do kosztów uzyskania przychodów koszty poniesione przez podatnika na rzecz podmiotu powiązanego niemającego siedziby lub zarządu na terytorium Polski. Podatek od przerzuconych dochodów nie dotyczy przy tym wszelkiego rodzaju kosztów ponoszonych na rzecz podmiotów powiązanych, gdyż został zawężony do katalogu wydatków wymienionych w art. 24aa ust. 3 ustawy o CIT....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta